• AKTUALITY
  • OBEC
  • SAMOSPRÁVA
  • KULTÚRA
  • DOKUMENTY
  • KONTAKT
slider

Kontakt:

Napíšte nám:

Súčasnosť

Obec Gemerská Panica leží na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom Zvolen s Košicami, na terase rieky Slaná. Od okresného mesta Rožňava je vzdialená asi 30 km juhozápadným a od mesta Tornaľa 6 km severným smerom. Leží v nadmorskej výške 194 m.n.m.. Patrí medzi typické obce južného Gemera. Prvá písomná zmienka o obci Ponich pochádza z roku 1247. V 13. storočí sa z listín dozvedáme o existencii dvoch osád na tomto území. Vyšná a Nižná Panica sa postupne v 16. storočí zlúčili do jednej obce.

V roku 1427 sa uvádza ako majetok rodu Tornallyayovcov a Kompolthyovcov. Za Rákosziho povstania bola obec vyľudnená. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, povozníctvom, pálením uhlia a vápna a chovom oviec a kôz. Pri návšteve Gemerskej Panice vás zaujme najmä evanjelický kostol. Bol postavený v barokovom slohu v roku 1801. Neskôr bol klasicisticky upravovaný. Najstaršou súčasťou interiéru je drevená krstiteľnica z roku 1656.

Určite nevynechajte ani prehliadku o polstoročie mladšej zemianskej kúrie, postavenej v secesnom štýle. Jej majiteľom bol poslanec uhorského snemu gróf Kubínyi, projektant železničnej trate Plešivec – Muráň. Dnes je kaštieľ po rekonštrukcii a slúži ako penzión. V obci stojí aj pomerne nový rímskokatolícky kostol, ktorý bol dokončený v 60-tych rokoch 20. storočia. Za zmienku stoja aj domy zo zachovalou ľudovou architektúrou. Občanom okrem siete obchodov a služieb slúži aj nedávno zrekonštruovaný dom smútku. V súčasnosti v obci žije približne 650 obyvateľov.

Fotogaléria:

Novinky:

Kalendár:

Kurzy valút:

Počasie:

Správy SME: